korp! Fraternitas Estica

Coetus 1954/1955

Ilmar Kaasikvil! Ilmar Kaasik

Sünd. 15.10.1914 Riia, Läti
Surn. 04.01.1970 London, Inglismaa

Haridustee:
Lõpetas Gustav Adolfi Gümnaasiumi 1934. aastal
keemia, Tallinna Tehnikaülikool

Pärast sõjakooli lõpetamist teenis 1. jalaväe rügemendis ning siis Auto-tankide rügemendis nooremleitnandina. Viidi okupantide poolt 1941. a. sõja puhkedes koos oma üksusega Venemaale. Sealt õnnestus tal rinde lähenedes kodumaale tagasi põgeneda ja asuda isamaakaitsjate ridadesse. Teenis alul ühes politseipataljonis ja hiljem mitmetes eriüksustes, tõustes kapteni auastmeni. Lahingutes osutatud vahvuse ja teenete eest omab mitmete teiste aumärkide kõrval I ja II klassi Raudristid.

Käinud läbi eesti sõjamehe tuntud kannatusetee ja nn dipii-põlve, asus perekonnaga ühinenult Inglismaale. Tööskeemi lõppemisel tuli kpt. Kaasik Londonisse ja teenis mitmeid aastaid stjuuardina eesti laevades. Viimati töötas Londonis kindlal töökohal laevanduse alal. Tegutses viimastel aastatel suurima energiaga Londoni Eesti Klubi esimehena ja Inglismaa Eestlaste ühingu sekretärina. Tema tööhulk seltskondliku töö alal oli määratu suur. Kõiki endale võetud kohustusi täitis ta sõjameheliku ja eestlasliku tõsidusega.

Elmar Pähnvil! Elmar Pähn

Sünd. 18.11.1908 Nursi v., Võrumaa
Surn. 05.11.1991 Toronto, Kanada

Haridustee:
Lõpetas Võru RHS Ühisgümnaasiumi 1930. aastal
usuteadus, Tartu Ülikool, 1934

Sündinud: 18.11.1908 Võrumaa, Rõuge kihelkond Nursi.
Ristitud: 06.12.1908 Rõuge.
Konfirmeeritud: 30.06.1929 Rõuge.
Isa: taluperemees Tannil (Daniel) Pähn.
Ema: Anna snd Tint.
Õed-vennad:
1. Ella (16.05.1901—03.03.1968), abik: Mõtus.
2. August (20.01.1904 Võrumaa — 04.06.1963 Tartu), laul: 12.08.1928 Rõuge, abik: Linda Anastasia snd Hinnom (16.12.1902 Vajangu —1997).
3. Oskar (29.12.1905—26.02.1983).
4. Aksel (22.09.1911—06.10.1991).

Õpingud: 1919—24 Nursi valla algkool ja Rõuge kihelkonnakool, 1928—1930 Võru Ühisgümnaasium, 1931—34 Tartu Ülikooli usuteaduskond.
Pro venia concionandi/pro ministerio: ??.11.1934 Tallinn.
Prooviaasta: 1934 Koeru koguduses August Pähni juures, 1935 Tallinna Jaani koguduses Hans Kubu juures.
Ordinatsioon: 14.04.1935 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus üldkiriku vikaariks H. B. Rahamägi poolt.
Teenistuskäik: 1935 Tallinna Jaani koguduse H. Kubu isiklik adjunkt (vikaarõpetajana)
1936 Tõstamaa koguduse aset õpetaja kohusetäitja
1936—44 Urvaste koguduse õpetaja
1936 KL Antsla malevkonna vaimulik
1944 Saksamaale
1944—45 Eestlaste õpetaja Schwerinis ja Mecklenburgis
1945 Briti tsooni eesti põgenike õpetaja, hiljem Bocholti laagris
1950 USA-sse
1950—52 Baltimore Markuse koguduse organiseerija õpetaja
1952—58 Buffalo koguduse õpetaja
1957—78 Chicago Pauluse koguduse õpetaja
1975—78 Chicago Esimese koguduse õpetaja
1954—78 Cleveland-Ohio koguduse õpetaja.

Vaimulik-perekonnaseisuametnik: 1935 Tallinna Jaani kogudus, 1936 Tõstamaa kogudus.
Usuõpetuse õpetaja: 1935 H. Kubu Tütarlaste Gümnaasium
Laulatatud: 24.07.1937 Petseri Peetri kogudus.
Abikaasa: Aino Wilhelmine snd Küüts (11.10.1915, Oudova kub), isa: köster Jaan Küüts, ema: Aliide Küüts.
Lapsed:
1 Hele-Mall (1938).
2. Hillar (1942).
3. Anne.

Maetud: Urn sängitatud Metsakalmistule.



Järelhüüe, vil! Hans Kukk

Elma Pähn sündis 18 novembril 1908 Võrumaal, Rõuge kihelkonnas Nursi vallas taluperemehe pojana. Käis Nursi ja Rõuge valla algkoolis 1919-1924. Põllutööst vabadel tundidel õppis kodus, sooritas eksamid Võru Ühisgümnaasiumi 1928 aastal peale jõulupühi ja lõpetas selle kooli 1930 aasta kevadel. Astub sõjaväkke, et täita oma sõjaväelised kohustused ja 1931 aasta kevadel lõpetab Eesti Vabariigi Sõjakooli aspirantide kursused.

Ülikooli astub ta samal sügisel 1931 ja lõpetab usuteaduskonna 1934. aasta sügisel. Prooviaasta pidas oma venna Koeru koguduse õpetaja August Pähna ja Tallinna Jaani koguduse õpetaja praost Hans Kubu juures. Sooritas Konsistooriumi eksamid 1934. aasta novembris ja ordineeriti õpetajaametisse 14-dal aprillil 1935. aastal Tallinna Toomkirikus, mille järel oli oma seniori praost Hans Kubu isiklikuks adjunktiks ja temanimelise gümnaasiumi usuõpetajaks.

1936. a. jaanuarist kuni 25-nda aprillini oli Pärnumaal Tõstamaa koguduse asetäitjaks õpetajaks. 26-ndal aprillil valiti ta Urvaste koguduse õpetajaks Võrumaal. 1937-dal aastal abiellub ta Kodavere köstri Jaan Küütsi tütre Ainoga, kes ka energiliselt lööb kiriku tööle kaasa, loodi mugav kodu ja varsti oli peregi kasvamas, kaks last sündis kodumaal ja üks võõrsil.

Peagi hakkasid kõuepilved ilmuma üle meie kodumaa ning 1944 aasta 13. augustil tuli kodumaa maha jätta ja kahe väikse lapsega pagulus teekonda alustada, jõudes Saksamaale Mecklenburgi piirkonda, kus ta teenis meie rahvuskaaslasi ja sõdurpoisse. Peale kapitulatsiooni teenis õpetaja Pähn Põhja Saksamaal Hannoveri piirkonnas ja hiljem Põhja-ReinWestphlias asuvaid põgenikelaagreid. Saabudes USA-sse 1950-ndal aastal Baltimoresse, asutas ta Markuse koguduse ja juba 1952. aastal asub ta Buffalosse, kus teenib Buffalo ja Clevelandi eesti kogudusi. 1961. aastal läheb ta Chicago Pauluse koguduse õpetajaks ja hiljem teenib mõlemaid Chicago kogudusi.

Chicagost lahkub ta vanaduspuhkusele Torontosse, kuid selle asemel, et olla pensionär, saab ta omale uue tiitli "Lendav Pastor". Selle asemel, et olla erus, võime teda leida Vancouveris, Clevelandis, Lakewoodis, Chicagos ja möödunud aastal isegi oma armsas Urvaste koguduses kodu-Eestis. Tal ei olnud ükski koht kaugel, igale poole kuhu teda kutsuti, te ei öelnud kunagi ei, vaatamata sellele, et tervis ei olnud kõige parem. Ta oli julge võitleja oma rahva eest, igas oma jutluses ja kiriku palves tõstis ta esile meie ma ja rahva kannatusi ja palus Issanda õnnistust meie kannatavale kodumaale. Kõigevägevama tahtel ta sai ka näha oma töö vilja, Eesti Vabariigi taassündi.

Kuuludes korporatsiooni Fraternitas Estica perre võttis ta innukalt osa korporatsiooni elust, olles meile alati abivalmis isiksus. Elmari ja Aino kodu oli alati lahkelt avatud. Viimati, see oli mõned päevad enne sinu lahkumist, istusid sa sõprade seltsis ikka sama elavalt ja huumorilikult nagu alati, see oli nagu jumlaga jätmine oma sõpradega, kellega sa oled niipalju kordi mugavalt koos istunud. Sa oled käinud meie lipukirja järgi. Meie perekondliku jõulupuu koosviibimisele on jäänud tühi koht.

Sind leinab korporatsioon Fraternitas Estica pere. Puhka rahus.

Sit tibi terra levis.

Olev Salumvil! Olev Salum

Sünd. 01.04.1918 Peterburg, Venemaa
Surn. 02.10.1981 Stockholm, Rootsi

Haridustee:
Lõpetas Võru RHS Ühisgümnaasiumi 1938. aastal
dipl. hambaarstiteadus, Stockholmi Hambaarstide Ülikool, 1952

Saksa armees
1944 Rootsi

Hans Seppauvil! Hans Sepp

Sünd. 12.09.1921 Rakvere
Surn. 12.07.2015 Toronto, Kanada

Auvilistlaseks valitud 1991. aastal
Haridustee:
Lõpetas Rakvere Gümnaasiumi 1940. aastal
M.D. arstiteadus, Bonni Ülikool, 1951

Sündinud Rakveres 1921. a. Alustas õpinguid Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas 1942. Jätkas pärast sõda õpinguid Hamburgi Hansa ja Bonni ülikoolis, mille lõpetas 1951. a.

Alustas erialaliste õpingutega patoloogias Toronto ülikoolis, olles sooritanud vastavad eksamid (LMCC) ja praktika aasta kutseõiguse saamiseks. Erialased eksamid 1957 ja asus tööle kui patoloog ja bakterioloogia labori juhataja Toronto Western haiglas. Alates 1972 Kanada erialaarstide ühingu liige – “Fellow of Royal College of Physicians and Surgeons” (F.R.C.P.C.) 1976 – 1986 oli Toronto East General haigla laboratooriumite juhataja ja peapatoloog. Töötas järgnevalt osalise ajaga (consultant) Toronto Western ja Toronto General haigla koosseisus, olles vastutav resident arstide väljaõppes lahangulise patoloogia alal. Kinnitati Toronto ülikooli õppejõuks 1958 ja oli Associate Professor of Pathology ja Associate Professor of Medical Microbiology.

1964. a. kinnitati Ontario provintsivalitsuse poolt kohtumeditsiiniliseks patoloogiks. Töötas sellena kuni 1997, olles läbi viinud üle 5300 ametliku lahangu ja üle 350 mõrva uuringu. Oli Air Canada (1971. a.) lennuõnnetuse (108 inimest) ohvrite uuringul patoloogia esindajaks.

Peale ülikooli õppetöö raames peetud loengute on pidanud hulgalisi kohtumeditsiinilisi loenguid Ontario arstidele (coroner) ning Ontario ja Toronto politsei eriüksustele (Homicide Squad).

Teaduslik ettekanne (1966) – Ameerika Patoloogide Ühingu aasta peakoosolekul “Pneumocystis cariini elektroon mikroskoopiline uurimus”.

Esto 1972 – arstide ja hambaarstide kokkutulekul teaduslike ettekannete juhataja.
Esto 1976 – teaduslik ettekanne – “Probleeme massõnnetusohvrite identifitseerimisel”.
Esto 1984 – arstide ja hambaarstide kokkutuleku organiseerija.
1988 – Loeng Tartu Ülikoolis.
1994 – Osavõtt Esimesest Balti Onkoloogia konverentsist Tallinnas – “Rinnavähi patoloogia”.

On olnud autoriks või kaasautoriks erialalistele teaduslikele artiklitele (13).
Oli Põhja Ameerika Eesti Arstiteadlaste Seltsi kauaaegne esimees.
Senior (Kanada Koondis) – 1959 ja 1971.
Vanamees – 1974 ja 1975.